Co to jest keramzyt?

Wiele osób pewnie nie wie, czym jest keramzyt, a możliwe, że używało go w swoim domu. Postaramy się rozjaśnić co to takiego i do czego jest wykorzystywane.

Keramzyt i jego atuty

Są to najzwyczajniej w świecie leciutkie, napęczniałe, gliniane kuleczki. Nazwa firmy Leca wzięła się właśnie od pierwszych liter wyrażenia Lightweight Expanded Clay Aggregate, czyli wspomnianych wyżej kuleczek. Aby wyprodukować takie kruszywo, potrzebujemy specjalnych złóż pęczniejących iłów oraz glin. Rozdrabniamy je i wypiekamy z nich kruszec w piecu obrotowym znajdującym się w fabryce. Aby taki proces mógł się odbyć potrzebujemy temperatury około 1200ºC. Dzięki ciepłu glina zwiększy objętość. Powstaną porowate w środku kuleczki, które pokryje warstwa ceramiczna. Tworzymy najwyższej jakości materiał i produkujemy z niego bloczki i pustaki. Wytwarzany przez nas keramzyt jest lekki, ognioodporny, trwały, paroprzepuszczalny, wytrzymały, mrozoodporny, odporny na chemikalia, grzyby oraz pleśnie, a dodatkowo izoluje termicznie i akustycznie. Można go wielokrotnie zastosować. Dodatkowym jego atutem jest przyjazność dla środowiska oraz dobre zatrzymywanie wilgoci. Dzięki temu można zastosować go w rolnictwie czy ogrodnictwie, a także w geotechnice. Nie jest toksyczny. W zależności od potrzeb występuje pod postacią drobnoziarnistą, średnioziarnistą oraz gruboziarnistą.

Szerokie zastosowanie

W naszej ofercie znajdziesz mnóstwo materiałów budowlanych stworzonych z keramzytu. Zrobisz z nich nie tylko wszystkie ściany w domu, ale także w budynkach użyteczności publicznej. Jego odporność na grzyby i pleśnie sprawi, że dom będzie czysty i zdrowy. Stworzysz z niego idealne miejsce dla alergików. Keramzytobetonu używa się do produkcji pustaków stropowych, kanałów wentylacyjnych, obudów na kominy czy kształtek nadprożowych. Keramzyt to doskonały grunt do upraw bezglebowych, sprawdzi się jako drenaż w hodowli kwiatów doniczkowych, a ponadto możecie go użyć jako składnika filtrów biologicznych, które zakłada się w oczkach wodnych. Będzie też doskonałą dekoracją wokół Twojego domu. Nada się również do izolowania podłóg czy drenażu ścian w piwnicy. Wykorzystuje się go do odnowienia starych podłóg. Przygotowuje się różne jego mieszanki, biorąc pod uwagę, do czego będzie stosowany. Z ceramicznego kruszcu korzysta się przy budowie dróg na podłożach słabonośnych w celu odciążenia nasypów.

Firma Leca posiada najwyższej jakości towar, na którego temat udzieli wszelkich informacji. Dodatkowo postaramy się najlepiej doradzić pod względem kruszywa i opowiedzieć o jego właściwościach.