kwiaty

W jaki sposób opiekować się roślinami doniczkowymi?

Niektórzy bardzo boją się zaczynać swoją przygodę z roślinami doniczkowymi, gdyż twierdzą, że mogą sobie nie poradzić z utrzymaniem ich przy życiu. Faktycznie, jest to wymagające hobby, gdyż mamy do czynienia z żywymi roślinami. Tymczasem, z każdą kolejną rośliną w domu coraz więcej dowiadujemy się o wymaganiach kwiatów i zdobywamy praktyczną wiedzę, dzięki której faktycznie możemy mieć dom pełen roślin lub też jakże modną, miejską dżunglę. Co warto wiedzieć na początku swojej przygody z roślinami? Jak dbać o kwiaty, aby rosły i cieszyły nasze oczy? Warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią nam pielęgnację i ochronę roślin.

Regularne nawożenie odpowiednimi preparatami

Rośliny- tak samo jak potrzebują wody- potrzebują także pożywienia. Dlatego też w sezonie wegetacyjnym- a więc od marca do października- nie można zapominać o ich dokarmianiu. Ważną sprawą jest nie tylko odpowiednia częstotliwość ich nawożenia, ale też to, jakiego rodzaju nawóz wybierzemy. Najtańszymi i najbardziej wydajnymi nawozami bez wątpienia są nawozy sztuczne. Stosuje się je co około 2 tygodnie czasu dodając je do podlewania. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania, gdyż zbyt duże dawki łatwo mogą spalić liście rośliny lub doprowadzić do tego, że roślina nie będzie się poprawnie rozwijała. Sensowną alternatywą są nawozy naturalne. Najbardziej pospolitym rodzajem takiego nawozu jest biohumus, który produkuj się z dżdżownic kalifornijskich. Jest to nawóz o działaniu bardzo delikatnym, przy którym ryzyko przenawożenia lub szkodliwości dla roślin jest niewielkie. Alternatywę stanowią płynne nawozy organiczne, a także najbardziej skoncentrowany i bogaty nawóz organiczny- obornik, który również należy stosować ostrożnie. Ciekawym produktem są też specjalne, doglebowe pałeczki nawozowe.

Kontrola przeciwko pasożytom jest bardzo ważna

O ile mając jedną roślinę możemy nie mieć żadnych problemów z pasożytami, o tyle w momencie, kiedy nasza kolekcja zacznie się powiększać- może być ich coraz więcej. Kwiaty mogą się bardzo szybko od siebie zarażać. Na pewno warto pooglądać, jak na liściach rozpoznać atak przędziorka, jakie są objawy żerowania wciornastka czy ziemiórek. Oczywiście, najlepszym wyjściem jest zapobieganie inwazji takich pasożytów, a można to zrobić poprzez częste kąpiele roślin, stosowanie oprysków z olejem neem, a także poprzez regularne wykorzystywanie drapieżnych roztoczy w saszetkach- dobroczynka kalifornijskiego pod kątem pojawiania się przędziorka we wnętrzach o niskiej wilgotności powietrza, a także swirskiego roztocza tam, gdzie istnieje podejrzenie występowanie wciornastek. Pamiętajmy, aby każdą, świeżo kupioną roślinę po przyniesieniu ze sklepu najlepiej jest poddać kwarantannie, dokładnie oczyścić lub nawet wykonać oprysk profilaktyczny. W dużych kwiaciarniach i hurtowniach ryzyko występowania pasożytów jest bardzo duże- zawsze możemy więc nieopatrznie kupić razem z rośliną jakiegoś pasażera na gapę, którego później może być ciężko się nam pozbyć. W sklepach znajdziemy też wiele chemicznych preparatów do opryskiwania i podlewania.