Jak dobrać listwy przypodłogowe do podłóg, aby uzyskać spójny efekt?

Bez wątpienia podłogi są najważniejszym elementem wyposażenia wnętrz, tworząc zarówno ich styl i charakterystykę, jak i decydując o komforcie mieszkania w danym miejscu. Warto także pamiętać o tym, że wymieniamy je zazwyczaj nie częściej niż raz na kilkanaście lat, ze względu na to, że jest to kosztowne i czasochłonne.

Dobrze więc dokładnie zastanowić się nad ich wyborem, a także starannie dobrać do nich listwy przypodłogowe, które pełnią bardzo ważne funkcje – nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Całość powinna być zgrana i harmonijna ze względu na ich bliskie sąsiedztwo, co nie jest wbrew pozorom aż tak łatwe do osiągnięcia. Najważniejsze jest to, aby najpierw wybrać podłogi, a dopiero później do nich listwy przypodłogowe, ponieważ będzie to szybsze i mniej kosztowne rozwiązanie. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli i rodzajów zarówno podłóg, jak i listew, dlatego proponujemy krótki przewodnik o tym, jak połączyć je w jedną całość i uzyskać spójny efekt końcowy.

Listwy przypodłogowe i podłogi – czy producent ma znaczenie?

Na samym początku warto wiedzieć, że niektórzy producenci oferują swoim klientom zarówno podłogi, jak i listwy przypodłogowe. Nie oznacza to jednak od razu, że będą mieli w swoim asortymencie oba elementy w takim samym kolorze, fakturze i wzorze. Innymi słowy, kolekcje wcale nie muszą się ze sobą pokrywać. Jeśli jednak znajdziemy takiego producenta i spodobają nam się jego produkty, będziemy mieli ułatwione zadanie – podłogi i listwy przypodłogowe będą wizualnie takie same, od razu więc stworzą piękne, stylowe i harmonijne wnętrza. Jeśli jednak będziemy szukać tych elementów w różnych sklepach, warto mieć przy sobie nieduży fragment podłogi, wtedy bez problemu dobierzemy odpowiednie listwy przypodłogowe. Można także skorzystać z internetowych wizualizatorów, które również bywają bardzo pomocne.

Jak właściwie dobrać listwy przypodłogowe?

Najbardziej sprawdzoną zasadą, która daje wspaniały efekt końcowy, jest to, aby dobierać listwy przypodłogowe identyczne jak podłogi. Można także zdecydować się na kilka tonów jaśniejszych czy ciemniejszych. Większe odstępstwa kolorystyczne i wizualne nie są zalecane, chyba że chcemy dopasować listwy przypodłogowe nie do podłóg, ale do ścian – wtedy również otrzymamy stylowy i ciekawy efekt końcowy. Kluczowe jest to, żeby przy podłogach drewnianych znalazły się listwy przypodłogowe, które imitują drewno i analogicznie do innych rodzajów podłóg. Są to najważniejsze zasady, które warto mieć na uwadze, wybierając listwy przypodłogowe do swojego domu.