kaktus

W jaki sposób uprawiać sukulenty i kaktusy we własnym domu?

Zarówno kaktusy jak i sukulenty są uważane za jedne z łatwiejszych roślin do uprawiania w domu. Za pewne ze względu na to, że faktycznie podlewa się je z najmniejszą częstotliwością- znacznie rzadziej niż inne gatunki roślin doniczkowych. Jednocześnie, mogą być naprawdę niesamowitą ozdobą wnętrza, zwłaszcza jeśli dobierzemy je w odpowiedni sposób. Wobec tego, jak je ze sobą zestawić i jak sprawić, aby niejeden ciekawy kaktus zadomowił się w naszym mieszkaniu na dłużej? Na pewno nie można się o nie troszczyć za bardzo, będą to też odpowiednie rośliny dla osób, które często i dużo podróżują.

Podstawowe informacje dotyczące pielęgnacji kaktusów i sukulentów

Zarówno jedna jak i druga grupa roślin wymaga stanowiska bardzo jasnego i mocno nasłonecznionego. Z tego też względu najlepszym rozwiązaniem jest wybranie pod uprawę tych gatunków parapetu południowego lub wschodniego, przy których mamy do czynienia z największym natężeniem światła. Przede wszystkim jest to istotne w przypadku kolorowych sukulentów- różowych, żółtych czy niebieskich. W słabym świetle dadzą sobie radę, ale ich kolor nie będzie już tak wyraźny i intensywny. Rośliny te nie potrzebują zbyt wiele wody do życia, co nie oznacza, że w ogóle nie trzeba ich podlewać. Warto jednak wziąć sobie do serca, że w sezonie zimowym można niemalże całkowicie ograniczyć podlewanie w przypadku kaktusów lub podlać te rośliny raz lub dwa przez całą zimę. Dobrym sposobem podlewania jest wykorzystanie kroplownika lub spryskiwacza. To pozwala podlewać te rośliny bardzo oszczędnie, podczas kiedy podlewanie z konewki mogłoby być zbyt obfite. Jeśli chcemy, aby nasze okazy kwitły- muszą być odpowiednio zimowane, na przykład w piwnicy, w której temperatura to około 12 stopni.

Kaktusy i sukulenty sadzimy w ziemi dedykowanej właśnie do tego typu roślin. Znajdą one w niej wszystkie niezbędne im składniki pokarmowe, a jednocześnie podłoże będzie przepuszczalne, dobrze zdrenowane, takie, które odznacza się niską retencją wody. Takie podłoże zawiera startową dawkę nawozu, ale mimo tego w sezonie wegetacyjnym trzeba rośliny te dodatkowo dokarmiać. I tutaj możemy wykorzystać dedykowane dla tej grupy roślin nawozy syntetyczne lub też nawóz naturalny- na przykład biohumus.

Jakie kaktusy i sukulenty są modne?

Dużą popularnością cieszą się kaktusy z gatunku wilczomleczy, w tym jakże poszukiwany wilczomlecz mleczny o niemalże całkowicie białym wybarwieniu. Sporym zainteresowaniem cieszą się kaktusy w dużych rozmiarach, czyli takie, które można naprawdę ładnie wyeksponować nawet poprzez postawienie ich na podłodze. Ciekawie prezentują się też kolorowe odmiany rozchodników z gatunku sedum- z łatwością znajdziemy odmianę żółtą czy różową. Z wykorzystaniem takich sukulentów oraz kamieni księżycowych czy żywych kamieni można stworzyć w szerokiej i płaskiej misie ciekawe, pustynne kompozycje będące ozdobą każdego wnętrza. Na uwagę zasługują także kaktusy epifityczne, czyli te pochodzące z dżungli. A więc rhipsalisy czy rośliny z gatunku epiphyllum. Te z kolei można wyeksponować w wiszących koszach.