kwiat w doniczce

Ciekawe rośliny doniczkowe do domu

Oczywiście, istnieje pewna grupa roślin doniczkowych tak pospolitych, że chyba zna je każdy. Najprawdopodobniej wiele osób widziało przynajmniej raz w swoim życiu jakże kultową monsterę, paproć czy fikusa. Warto jednak wiedzieć, że interesujące kwiaty doniczkowe są w naszym kraju coraz łatwiej dostępne, a to za sprawą częstych dostaw z zagranicy. Przyjeżdżają do nas rośliny pochodzące z największych na świecie giełd kwiatowych z Holandii, rośliny z Azji- takie jak chociażby tak łatwo tam dostępne aglaonemy czy hoje- a także różnego rodzaju rośliny tropikalne z Ekwadoru. To daje ogromne możliwości kreowania swojej zielonej przestrzeni z wykorzystaniem tych gatunków, które lubimy najbardziej. To także niemalże nieograniczone możliwości poszerzania swojej kolekcji.

Rośliny tropikalne, czyli jakie?

Jeśli chcemy mieć w domu rośliny tropikalne- musimy się do tego zadania odpowiednio przygotować. Lubią one nie tylko stanowiska jasne, ale często- tak jak w dżungli- osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Ze względu na fakt, że w dżungli wysoka wilgotność powietrza jest pewną normą- będą one jej wymagały także w naszym mieszkaniu. Do roślin tropikalnych zaliczamy między innymi różnego rodzaju filodendrony. Są to także palmy, ale też kalatee, dla których ta wilgotność powietrza jest bardzo ważna. Ciekawą grupę roślin stanowią bromelie, takie jak na przykład neoregelie, a także różnego rodzaju rośliny epifityczne, ze szczególnym uwzględnieniem orchidei.

A może rośliny powietrzne?

Tillandsie oraz inne, pokrewne temu gatunkowi rośliny nie potrzebują tak naprawdę ani doniczki ani żadnego podłoża. Wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, a także wodę pobierają z powietrza. Zdarza się, że bardzo często trudno jest nam pojąć, jak roślina może rosnąć bez doniczki, gdyż jesteśmy bardzo mocno przyzwyczajeni do ich widoku. Tymczasem- naprawdę takie okazy możemy mieć we własnym domu, musimy tylko nauczyć się o nie odpowiednio troszczyć. Tillandsie najlepiej regularnie zraszać- zarówno samą, przegotowaną, letnią wodą lub też specjalnym preparatem z odżywką, która zapewni im stabilny rozwój.

Rośliny odporne na zaniedbania

Zazwyczaj za takie są uważane sansevierie oraz wszelkie kaktusy i sukulenty. Jest jednak jedna rzecz, która może je uśmiercić- nadmierna troska, zwłaszcza z konewką w ręku. Rośliny te zdecydowanie korzystniej jest zasuszyć nić zalać. Być może dlatego często mówi się, że są wprost idealne dla zapominalskich oraz dla tych osób, które często wyjeżdżają i nie chcą, aby rośliny cierpiały pod ich nieobecność. Pamiętajmy jednak, że z reguły te grupy roślin wymagają stanowisk bardzo jasnych i dobrze nasłonecznionych. Wymagają także bardzo przepuszczalnej gleby, może to być dedykowane podłoże do kaktusów lub też ziemia z dużą ilością piasku lub żwiru. Sukulenty i kaktusy również trzeba nawozić- najlepiej wybrać preparaty do tego celu dedykowane lub też tradycyjny nawóz organiczny- biohumus.