kwiaty w domu

Jak udekorować dom roślinami?

Jednym z popularniejszych, wnętrzarskich trendów jest urządzanie mieszkań w stylu miejskiej dżungli. Mniej więcej polega to na tym, że do minimalistycznych i nowoczesnych mieszkań wprowadzamy żywe rośliny, których obecność niesie tak naprawdę dla człowieka bardzo wiele korzyści. Warto bowiem wiedzieć, że takie rośliny uspokajają i pomagają walczyć ze stresem. Dodatkowo, bardzo wiele odmian roślin domowych dodatkowo działa jak filtra powietrza oczyszczając je z toksyn. No i oczywiście- na dzień dzisiejszy możemy liczyć na bardzo dużą dostępność ciekawych roślin, które wyglądają zaskakująco, a co za tym idzie naprawdę dekorują naszą przestrzeń. Mogą to być nawet rośliny tropikalne, które wprowadzają do wnętrza sporą dawkę egzotyki.

W jaki sposób wyeksponować rośliny i jak je rozmieścić w mieszkaniu?

Jeśli chcemy mieć kwiaty w domu, które są żywe, zawsze musimy poczytać o tym, jakie mają wymagania do tego, aby w ogóle mogły u nas przetrwać. Oczywiście, możemy wybrać rośliny łatwe w uprawie i mniej wymagające, ale też w sprzedaży są takie, które mogą się dla nas okazać prawdziwym wyzwaniem. Takie wyzwanie często oznacza kolejne zakupy w postaci nawilżacza powietrza czy specjalnych lamp doświetlających. Dlatego też, najlepiej rozpocząć swoją przygodę z roślinami od gatunków, które są mniej wymagające, ale równie ciekawe.

Najbardziej tradycyjnym sposobem lokowania roślin w mieszkaniu jest parapet. Pamiętajmy jednak o tym, że w zależności od tego, czy jest to parapet wschodni czy południowy- inne będzie na nim natężenie promieni słonecznych. Dla niektórych roślin palące słońce może oznaczać poparzenia liści, dlatego też tak istotne jest, aby wcześniej poznać dokładne wymagania danej rośliny. Dodatkowo, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę całą grupę roślin tropikalnych, gdzie bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy stanowisko dla rośliny ma być jasne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Taką roślinę można postawić na kwietniku trochę dalej od okna.

Różne rodzaje kwietników

Kwietniki mogą przyjąć naprawdę różną formę i stylistykę, która powinna być dostosowana do wystroju wnętrza. Do wnętrz klasycznych możemy wybrać kwietniki kute, które mają liczne zdobienia i odznaczają się interesującą formą. Do wnętrz nowoczesnych sprawdzi się kwietnik w formie drabinki w stylu skandynawskim. Można też pomyśleć o donicach na nóżkach lub też wysokich donicach plastikowych. Do umieszczenia w oknie tarasowym nadaje się specjalna platforma jezdna na kółkach, którą będzie można szybko przesunąć w momencie, kiedy będziemy chcieli wyjść na zewnątrz. Do naszej dyspozycji pozostają także różnego rodzaju kwietniki wiszące, zarówno te plastikowe, wiklinowe jak i plecione ze sznurka makramy. Takie kwietniki można zamocować na szereg różnych sposobów. Mogą one zostać zawieszone w oknie na karniszu, ale i na specjalnych uchwycie do ściany. Kwietniki wiszące często instaluje się też do sufitu na specjalnym haku. W końcu, rośliny można też układać na wiszących półkach. Wszystko zależy więc od naszej kreatywności.