kwiaty w ogrodzie

Jak zaaranżować przestrzeń w ogrodzie?

Mając do dyspozycji teren wokół domu często zastanawiamy się nad tym, jak tę przestrzeń zagospodarować, jakie rośliny tutaj posadzić i jakie meble ogrodowe tutaj umieścić. Pusta przestrzeń staje się wyzwaniem, które faktycznie wymaga od nas tego, abyśmy nie tylko zaznajomili się z trendami w ogrodnictwie, ale i poczytali o uprawie różnego rodzaju roślin. Jakie elementy na pewno warto umieścić w ogrodzie? Na jakie kwiaty w ogrodzie postawić, aby zawsze było w tym miejscu pięknie?

Miejsce do wspólnego spędzania czasu

To jeden z częściej spotykanych elementów ogrodu. Takie miejsce może przyjąć formę zadaszonego tarasu, ale możemy też zdecydować się na całkiem osobną altanę ogrodową wykonaną z drewna. Pamiętajmy, że zarówno pod taras jak i pod altanę koniecznie trzeba przygotować podłogę, abyśmy potem nie musieli męczyć się z błotem. Można ją wykonać z kostki, płyt betonowych, drewna lub też desek kompozytowych, które bardzo dobrze imitują drewno. Na tarasie czy też przy altanie dobrze jest zainstalować też dodatkowe oświetlenie. Meble ogrodowe- czyli w najbardziej minimalistycznej wersji stół i krzesła- również mogą być wykonane z różnych tworzyw. Mogą być metalowe, drewniane, betonowe lub też wykonane z jakże popularnego technorattanu. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzimy to miejsce i jaki będziemy chcieli nadać mu charakter.

Projektujemy zieleń w ogrodzie

Dobrym pomysłem jest wydzielenie strefy, w której będziemy mieli trawnik wymagający systematycznego koszenia w sezonie, a także oddzielenie strefy z kwiatami oraz krzewami. Aby nie mieć problemów z trawą i chwastami, w przestrzeni ozdobnej najlepiej zastosować na ziemię folię, a teren wysypać kamieniem, ściółką lub korą w postaci zrębków. Dzięki takiemu rozwiązaniu w ogóle nie będziemy musieli pielić w ogródku. Wybierając rośliny pamiętajmy o tym, aby sprawdzić ich wymagania uprawowe- zarówno pod kątem stanowiska z odpowiednim nasłonecznieniem jak i co do odpowiedniego podłoża. Na tym etapie będzie nam też stosunkowo łatwo zaplanować i wykonać cały system nawadniający.

Miejsce do uprawy warzyw

Warzywniki coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach- jest to miejsce, z którego w sezonie przez cały czas możemy mieć świeże warzywa oraz zioła. W takiej przestrzeni możemy zaaranżować szklarnię z aluminium i poliwęglanu lub tunel foliowy. Możemy też stworzyć bardzo estetycznie wyglądające grządki podwyższane, które najlepiej sprawdzają się, kiedy mają kształt prostokąta. Wiele warzyw dość dobrze może sobie poradzić również w donicach i większych skrzyniach, których największą zaletą jest mobilność- możemy je z sezonu na sezon dowolnie przestawiać. Najlepiej jest oddzielić sobie ogród użytkowy od tego typowo ozdobnego oraz od trawnika. Taka opcja jest najbardziej komfortowa. Uzupełnieniem całości często są żywopłoty. Do wykonania żywopłotu sprawdzi się bukszpan, krzewinki, a także jakże popularne i często wybierane w naszym kraju tuje.