kwiaty do cienia

Rośliny do cienia w domu i w ogrodzie

Zarówno w domu jak i w ogrodzie są miejsca zacienione, do których dochodzi znacznie mniejsza ilość światła słonecznego. Mimo wszystko- często chcielibyśmy wykorzystać także taką przestrzeń i umieścić tam rośliny, którym takie warunki nie będą przeszkadzać. A przecież istnieją różne rośliny do cienia, które spokojnie poradzą sobie tam, gdzie jest tego słońca mniej. O ile trudno zastosować tę zasadę w ogrodzie, ale idealnie sprawdza się ona w mieszkaniu- jeśli w danym miejscu jest na tyle dużo światła, aby można było otworzyć książkę i bez trudu zacząć ją czytać- w takim miejscu na pewno będzie mogło coś rosnąć. Jeśli natomiast sami mamy problemy z przeczytaniem tekstu ze względu na to, że jest za mało światła- nie jest to odpowiednie miejsce dla roślin doniczkowych. Raczej powinniśmy też zapomnieć o uprawie roślin w łazience bez okna.

Rośliny do miejsc zacienionych w ogrodzie

Cienisty kącik w ogrodzie to odpowiednie miejsce do tego, aby zaaranżować tutaj specjalną rabatę z różanecznikami. Rośliny te dobrze czują się w miejscach zacisznych, wilgotnych, jasnych, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Rododendrony potrafią kwitnąć przynajmniej w kilku różnych kolorach: białym, czerwonym, różowym oraz różowo-fioletowym. Sadząc te rośliny pamiętajmy o tym, że przede wszystkim lubią one gleby o odczynie kwaśnym. Możemy więc do dołka nasypać im kwaśnego torfu. Podczas nawożenia używajmy także dedykowanego nawozu do rododendronów i różaneczników, który będzie odpowiednio regulował poziom ph gleby. Dobrą alternatywą dla tych roślin są też hortensje ogrodowe lub bukietowe. Mają tak naprawdę podobne wymagania, jednak najbardziej istotne jest, aby miały cały czas wilgotne podłoże. Pamiętajmy o tym, że w przypadku kolorów kwiatów hortensji, mogą one zmieniać się wraz z ph podłoża. Kupując więc hortensję sprawdźmy, jaki nawóz będzie nam niezbędny. Pamiętajmy też o tym, że są to rośliny dość wysokie.

Rośliny do miejsc zacienionych w mieszkaniu

Na półce, dalej od okna mogą bardzo dobrze rosnąć kalatee, które w zbyt mocnym nasłonecznieniu wręcz zwijają liście. Powinny sobie też poradzić filodendrony, ze szczególnym uwzględnieniem monstery. Obecnie modne są różnego rodzaju hybrydy i kultywary tych roślin- pamiętajmy, że odmiany z kolorowymi lub białymi liśćmi- jak modna obecnie monstera variegata- potrzebują jednak znacznie więcej światła od wersji całkowicie zielonych. W cieniu poradzi sobie także aglaonema, fatsja, skrzydłokwiat, a także zamiokulkas oraz zamiokulkas w odmianie raven, o czarnych liściach. Dobrym pomysłem mogą być też niektóre paprocie, ale zdecydowanie nie wszystkie. Dobrze jest też wiedzieć, że te same rośliny na bardzo jasnym stanowisku podlewa się znacznie częściej niż w przypadku, kiedy będą stały w cieniu. Wówczas fotosynteza oraz wzrost ulegają spowolnieniu, a co za tym idzie roślina nie ma aż tak dużego zapotrzebowania na wodę. Trzeba o tym pamiętać, aby nie przelać rośliny, co bezpośrednio prowadzi do gnicia korzeni, a więc do śmierci naszego okazu.