Szkło akrylowe – przykłady zastosowania, które Cię zaskoczą

Z pewnością nawykłeś do obecności tworzyw sztucznych w swoim otoczeniu. Korzystasz z przedmiotów z nich wykonanych na co dzień, nawet jeśli nie potrafisz zidentyfikować i wymienić nazw wszystkich tych materiałów. W tym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jednemu z nich. Jest to tytułowe szkło akrylowe, którego niektóre możliwe zastosowania z pewnością okażą się zaskakujące.

Szkło akrylowe – gdzie widać je najczęściej?

Szkło akrylowe to tworzywo sztuczne znane też pod innymi nazwami. Inne określenia, które możesz napotkać, szukając informacji o tym właśnie materiale, to na przykład szkło organiczne lub PMMA. W języku potocznym najczęściej używa się natomiast nazwy pleksa przezroczysta. Jesteśmy pewni, że słyszałeś choć raz o tym materiale, ponieważ od dawna stosuje się go powszechnie w budownictwie, aranżacji wnętrz oraz reklamie. Z pleksy produkuje się na przykład ścianki prysznica, ramki do obrazów i gabloty reklamowe. Szkłem akrylowym zabudowuje się też balkony lub tworzy szklarnie przeznaczone do hodowli ciepłolubnych roślin. Pleksa przezroczysta jest też coraz częściej montowana w kuchni zamiast płytek pomiędzy szafkami.

Pleksa przezroczysta – tu również się bardzo przydaje

Wspomniane zastosowania nie są jednak niczym niezwykłym, co najwyżej było takim kilka lat temu. Szkło akrylowe zdobywa jednak rosnącą popularność w wielu innych branżach. Czy skojarzyłbyś pleksę na przykład z… branżą weselną? Ze szkła organicznego tworzone są jednak takie elementy, jak numerki na stoliki czy pudełka na koperty. Kolejną rzeczą, która może zaskakiwać, jest fakt obecność pleksy w sztuce. Tworzywo to używane bywa nie tylko w przedmiotach codziennego użytku i przemyśle. Znajdziesz je też w pracach artystycznych. Przykładowo Dale Patrick Chihuly to artysta, który zajmuje się rzeźbieniem w szkle. Do tworzenia swoich dzieł wykorzystuje również szkło organiczne, a powstające instalacje można oglądać w wielu muzeach i miejscach publicznych. PMMA bywa też wykorzystywane w medycynie. Jest to jeden z kilku materiałów (obok m.in. hydrożelu i silikonu) służących do produkcji soczewek wewnątrzgałkowych. Są to sztuczne soczewki skupiające lub rozpraszające światło, które wszczepia się do oka ludzkiego. Potrzeba takiej operacji zachodzi np. w przypadku usunięcia zaćmy. Soczewki z pleksy charakteryzuje to, że w przeciwieństwie do tych hydrożelowych, są sztywne, co wymaga wykonania odpowiedniej głębokości cięcia. Pleksa przezroczysta jest więc materiałem o znacznie szerszej gamie zastosowań, niż tylko budownictwo i reklama. Być może za jakiś czas osoby pracujące ze szkłem akrylowym odkryją kolejny fascynujący sposób na wykorzystanie tego tworzywa.