W jaki sposób można wykorzystać trociny oraz zrębki?

Pozornie mogłoby się wydawać, że stanowią one produkt uboczny procesu produkcji i obróbki drewna. A jednak, trociny powstałe w konsekwencji powszechnego wykorzystywania drewna od setek lat znajdowały swoje zastosowanie w gospodarstwach.

Trociny już lata temu były wykorzystywane jako materiał opałowy. Obecnie, specjalnym paliwem opałowym, jakie się z nich wytwarza jest pellet oraz brykiet. Zostają one poddane procesowi prasowania pod dużym obciążeniem, a następnie się je ze sobą spaja z wykorzystaniem specjalnego kleju. Palenie takim brykietem jest wydajne, należy jednak pamiętać o tym, że trzeba mieć do tego celu dedykowany piec, który nam to umożliwi. Nie każdy o tym wie, ale trociny można też wykorzystać jako nawóz do roślin ogrodowych. Wystarczy je zestawić ze specjalnym nawozem zawierającym azot, aby stworzyć dla roślin prawdziwą bombę wartościowych składników odżywczych.

 

A w jaki sposób można wykorzystać zrębki?

 

Jest to kolejny przykład materiału, który jest efektem ubocznym obróbki drewna, gdzie resztki  mają charakterystyczny kształt powstały w konsekwencji wykorzystania specjalnych maszyn zrębkujących. Cząstki drewna mają w tym przypadku od kilku milimetrów aż do kilku centymetrów i są dość zróżnicowane. Taki materiał doskonale sprawdza się jako surowiec do produkcji płyt budowlanych- wiórowych, pilśniowych oraz do produkcji celulozy. Dodatkowo- niemalże tak samo jak w przypadku trocin- zrębki mogą służyć do produkcji materiałów opałowych, a także mogą znaleźć swoje zastosowanie w ogrodnictwie. Są uznawane za całkowicie naturalny opał będący biomasą pozyskiwaną z przemysłu tartacznego oraz leśnego. Zrębki doskonale sprawdzają się też jako materiał do wysypywania wyłożonych folią fragmentów ogrodu, gdzie nie chcemy kosić trawy ani pielić chwastów. Tym sposobem można ten naturalny materiał wpleść do swojej kompozycji ogrodu, co jest wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Zrębki oraz kora drzewna są często wykorzystywane do rozmaitych aranżacji. W takim celu kupuje się specjalnie przygotowane worki, identyczne jak w przypadku sprzedaży ziemi uprawowej.